Irački prijedlog zakona za snižavanje dobi za brak djevojčica na 9 godina

09/08/2024
1 minuta čitanja

Kontroverzni prijedlog zakona mogao bi potencijalno ukinuti trenutno ograničenje starosne dobi za brak u Iraku od 18 godina, dok bi preoblikovao pravni okvir zemlje na temelju vjerskih osnova.

Kontroverzni prijedlog zakona koji bi mogao potencijalno smanjiti zakonsku dob za brak djevojčica na 9 godina, a dječaka na 15 godina, predstavljen je u iračkom parlamentu.

Prijedlog zakona će dalje omogućiti građanima da biraju između vjerskih vlasti ili civilnog sudstva za odlučivanje o porodičnim pitanjima, što izaziva široke zabrinutosti oko toga kako bi se mogao koristiti za podrivanje pravnih postupaka vezanih za nasljedstvo, starateljstvo nad djecom i razvod.

Zakon o osobnom statusu u zemlji propisuje da je zakonska dob za brak 18 godina; činjenica da bi ovaj prijedlog zakona mogao to drastično promijeniti je najstrašnija karakteristika prijedloga.

“Usvajanje ovog zakona bi pokazalo zemlju koja ide unazad, a ne naprijed,” rekla je istraživačica Human Rights Watch-a (HRW) Sarah Sanbar u intervjuu za novinsku agenciju AFP.

Sanbarova organizacija je ranije ove godine upozorila da vjerski lideri u Iraku provode hiljade neregistriranih brakova svake godine, uključujući brakove djece, kršeći time trenutni zakon.

Dječji brak je odavno zabrinjavajuća pojava u Iraku. Prema UNICEF-u, 28 posto žena u dobi od 20 do 24 godine bilo je u braku prije navršene 18. godine. Dodatno, 7 posto ovih žena bilo je u braku prije nego što su napunile 15 godina.

Amal Kabashi, iz organizacije Iraq Women's Network, rekla je za AFP da amandman “pruža ogroman prostor za dominaciju muškaraca nad porodičnim pitanjima” u ionako konzervativnom društvu.

Prijedlog je povučen iz parlamenta krajem jula nakon što je naišao na žestoke reakcije poslanika. Ponovo je predstavljen 4. avgusta uz podršku šiitskih blokova koji imaju znatan uticaj.

Poslanik Raed al-Maliki, koji je predstavio prijedlog zakona, negirao je bilo kakvu mogućnost smanjenja zakonske dobi za brak. Ovaj zakonodavac je i ranije bio zagovornik spornih prijedloga; predlagao je kriminalizaciju homoseksualnosti i operacija promjene pola.

“Prigovori na zakon dolaze iz zlonamjerne agende koja nastoji uskratiti značajnom dijelu iračke populacije njihov osobni status određen njihovim uvjerenjima,” rekao je al-Maliki u televizijskom intervjuu.

Grupe za ženska prava vode kampanju protiv predloženog zakona, strahujući da bi mogao unazaditi prava žena i legitimizirati dječje brakove. Koalicija iračkih ženskih zastupnica također se protivi prijedlogu zakona.

Ranije ove godine, demonstranti su se okupili na Trgu Tahrir noseći transparente na kojima je pisalo “Epoha ženskih robinja je završena” i “Ne brakovima maloljetnika.”

“Njihovo najefikasnije oružje za odvraćanje pažnje je teroriziranje iračkih žena i civilnog društva zakonodavstvom koje oduzima sva prava koja su iračke žene stekle u modernim vremenima,” rekla je Yanar Mohammed, predsjednica Organizacije za slobodu žena u Iraku, kako je prenio Middle East Monitor.

Idina vrh