Probni baloni i sirove strasti u Osmorci: Dok čekamo program, gledamo svađe zbog kandidata za ministre

30/03/2023
minuta čitanja

Skup stranaka okupljenih oko sarajevske Trojke (SDP, NiP i NS) koji se najčešće naziva Osmorka u sastavu sa SBiH, Za nove generacije, NES, PDA i BHI KF obećao je novi pristup u vlasti, najbolje kadrove, transparentnost i konkretan i detaljan program koji će predočiti javnosti. Od svega smo dobili sirovu borbu za vlast.

U postizbornom periodu spomenutih osam stranaka se iskristalisalo kao koalicija koja će u Federaciji BiH sa HDZ-om činiti vlast. Ujedinio ih je zajednički stav da SDA treba izbaciti iz vlasti, a oni su obećali sasvim novi pristup, najavljujući kojekakve koncepte, otvorenost, a prije svega kvalitet.

Međutim, u proteklih pet mjeseci više puta su se spotakli, sami međusobno i ostavili prostor za niz upitnika o samom pristupu nove koalicije. Sada kada se primakao rok za formiranje vlasti u FBiH i kada su bili primorani saopćiti imena svojih kandidata za ministre, najavljeno jedinstvo, zajednički pogledi za principe, program i transparentnost puca po šavovima.

U procesu predlaganja kandidata za ministre treba uzeti u obzir i opciju da stranke, što ne bi bio prvi put, u javni prostor izbace neka imena kako bi oslušivali puls javnosti. Ukoliko se kod određenih imena jave burne reakcije onda stranka ima vremena promijeniti kandidata i eventualno pokazati kooperativnost.

U slučaju Osmorke mnogo je procijepa. Imena kandidata za ministre koji su izazvali najviše reakcija su SDP-ov Vojin Mijatović, HDZ-ova Sanja Vlaisavljević i NES-ov Anel Kljako. S tim u vezi predsjednica FBiH Lidija Bradara jučer nije potpisala odluku o imenovanju nove vlade jer je lider SDP-a Nermin Nikšić zatražio “dodatne konsultacije”. U međuvremenu je Nikšić pisao NES-u i tražio da zamijene Kljaku.

Predsjednik NES-a Nermin Ogrešević

Predsjednik NES-a Nermin Ogrešević

Ipak, Nikšić se nije osvrnuo na kritike koje je dobio zbog kandidiranja Mijatovića za ministra policije, a nije mu zasmetalo ni kandidovanje Vlaisavljević iz reda HDZ-a za ministricu kulture i sporta, s obzirom da je Vlaisavljević u proteklim godinama iznosila brojne kontroverzne pa čak i uvredljive stavove i o Sarajevu i o brojnim drugim pitanjima. Očito Nikšić nema hrabrosti uputiti bilo kakav protest Čoviću koji je vjerovatno ključni čovjek u FBiH i koji diriguje orkestrom za novu vlast.

Ako se u obzir uzmu sve međusobne optužbe na relaciji SDP – NES, a podsjetimo NES je uz SBiH ključna stranka bez koje nema vlasti za Trojku, odnosno Osmorku, i ako se zna šta je ta grupacija stranaka najavljivala i obećavala, sve upućuje da je posrijedi isključivo gola borba za vlast, a principi i davno najavljeni program za javnost nekom drugom prilikom.

Dalje, kako je moguće da koalicija koja se u svom portfoliju hvali maksimalnom saradnjom i obećanjem boljeg odnosa k vlasti, ka institucijama, ka kvaliteti, nije na nekom sastanku do sada nijednom analizirala imena kandidata za ministre. Kako je moguće da o tako važnim pitanjima međusobno nisu imali uvida pa se sada prepucavaju saopćenjima.

U konačnici, Nikšić je pismom NES-u koaliciji Osmorka – HDZ učinio medvjeđu uslugu. Prvo je pokazao da nema dovoljno ni povjerenja ni komunikacije. Drugo, ukoliko NES povuče Kljaku kao kandidata pokazat će slabost. A treća okolnost je da vlasti u ovom sastavu nema bez NES-a i SBiH, jer će SBiH na čelu sa Semirom Efendićem neminovno biti na strani NES-a.

Idina vrh