Broj milionera u Kaliforniji raste uprkos strahovima od egzodusa, pokazuju novi podaci

13/03/2024
1 minuta čitanja

Tokom pandemije COVID-19, često se spominjao “kalifornijski egzodus”, pri čemu su poznate kompanije poput Oraclea i Tesle (i njenog istaknutog vlasnika Elona Muska) pridružile se pomami za preseljenjem. Tvrdnje o masovnom egzodusu uglavnom su se pokazale neosnovanim, a prava priča usredotočila se na migraciju unutar države, uglavnom stanovnika koji bježe iz priobalnih gradova u unutrašnjost. Čak i sa određenim istaknutim milionerima koji odlaze iz države, Kalifornija je vidjela rast broja milionera od 66% između 2019. i 2021. godine, izvještava Bloomberg.

Dio američkih poreznih obveznika sa prihodom od 1 milion dolara ili više porastao je sa 17,1% na 17,9% u Kaliforniji između 2019. i 2021. godine, prema nedavno objavljenim podacima Porezne uprave SAD-a. To znači da Kalifornija ima više milionera od bilo koje druge države, dok su druge visokopopulacijske države poput Floride i Teksasa izgubile više milionera nego što su dobile u istom vremenskom periodu. Gubici su bili mali – samo 0,1% i 0,3% – ali te države imaju niže poreze od Kalifornije i obično se smatraju da koriste bogate.

New York ima drugi najveći broj milionera u zemlji, s 8,7% ljudi koji su podnijeli poreznu prijavu u 2020. godini imajući bruto prihod od 1 milion dolara ili više. Teksas i Florida zauzimaju treće i četvrto mjesto, redom.

Veći dio rasta broja milionera u Kaliforniji između 2019. i 2021. godine vjerojatno potječe iz procvata tehnološkog sektora koji se od tada značajno usporio i suočio s rasprostranjenim otpuštanjima. Ipak, mnogi se klade na bum umjetne inteligencije u zaljevskom području koji bi mogao dovesti do mnogo novih milionera.

Idina vrh