Pet mjeseci od početka rata, izraelski neuspjeh obavještajne službe izgleda još gore

27/03/2024
1 minuta čitanja

Od 7. oktobra 2024. godine, kada je Izrael bio iznenada napadnut od strane Hamasa, saznalo se više informacija o tome zašto nije bilo prethodnog upozorenja o napadu i propustima izraelske obavještajne službe u vezi s tim.

Postalo je jasno da je izraelska obavještajna služba pogrešno procijenila namjere Hamasa. Izraelski sigurnosni koncept, predvođen Izraelskom vojnom obavještajnom službom (IMI) i Izraelskom sigurnosnom agencijom (ISA), bio je da: (a) je Hamas bio odvraćen od izvođenja velikih napada; i (b) Hamas se fokusirao na izvođenje terorističkih napada protiv Izraelaca na Zapadnoj obali, a ne na sam Izrael. Ovaj pogrešan sigurnosni koncept, koji je u potpunosti usvojen od strane izraelskog kabineta i Izraelskih odbrambenih snaga (IDF), pokazao se kao neutemeljen. Zapravo, Hamas je uspješno iskoristio ovaj koncept kako bi razvio i ubrzao svoju strategiju napada.

Jedan značajan razlog za neuspjeh IDF-a, kako u području prikupljanja obavještajnih podataka, tako i operativno, bio je podcjenjivanje sposobnosti Hamasa i namjera njegovog lidera, Yahye Sinwara. Također je postojalo i precjenjivanje od strane mnogih u Izraelu, uključujući sigurnosne strukture, vlastitih obavještajnih sposobnosti Izraela. Još jedan važan uvid je da su protuobavještajne strukture unutar Hamasa uspjele spriječiti izraelsku obavještajnu službu da regrutuje agente koji su bili dovoljno blizu Sinwaru da bi mogli upozoriti Izrael o predstojećem napadu. Nadalje, prikupljanje i analiza signala obavještajnih podataka Izraela bili su neplodni, možda jer je Hamas uspješno ometao Izraelovu sposobnost stvaranja efikasnih obavještajnih podataka iz signala.

Kako je IDF dublje produbio u Gazu i kako su prikupljene više informacija iz Hamasovih objekata, postalo je jasno da postoje značajni propusti u informacijama o pripremama za napad od strane Hamasa unutar Gaze. Ove pripreme su trajale dugo i uključivale su brojne operativce koji su ostali neotkriveni od strane izraelske obavještajne službe. Izgleda da je sistem kompartimentacije unutar Hamasa, zasnovan na modelu potrebe-za-znanjem, bio vrlo efikasan.

IDF je napao Pojas Gaze 2014. godine u Operaciji Zaštitni rub. Njegova misija bila je uništiti sposobnost Hamasa da izvrši napade protiv Izraela kroz tunele iskopane duboko unutar Gaze i prelazak granice u Izrael. Doista, oko 20 takvih tunela je uništeno tokom te operacije. Kasnije je Hamas izgradio 250 milja novih tunela u Gazi koji su bili usmjereni na odbranu i skrivanje boraca kada bi Izrael napadao. Predloženo je da je ovaj građevinski projekat finansiran novcem poslatim u Gazu od strane Katara, uz odobrenje Izraela — iako Katar poriče ovu tvrdnju.

Idina vrh