Ruski špijuni nisu uspjeli spriječiti napad ISIS-K, unatoč upozorenjima iz SAD-a.

27/03/2024
minuta čitanja

Nijedna zemlja nema bolje obavještajne podatke o Islamskoj državi Horasan (poznatoj kao ISIS-K) od Sjedinjenih Američkih Država. Američke snage suočavale su se s ISIS-K gotovo od trenutka osnivanja grupe 2015. godine u Pakistanu, samo nekoliko milja od afganistanske granice. Tamo je grupa nezadovoljnih članova Tehrik-e-Taliban-e-Pakistan (TTP, uobičajeno nazvanih pakistanski Taliban) počela okretati leđa Al-Qaidi, koju su smatrali neuspješnim brendom, i pridružila se Islamskoj državi Iraka i Sirije (ISIS).

Do 2017. godine, ISIS-K je počeo privlačiti stotine boraca iz centralne i južne Azije, koji su bili inspirisani ciljem grupe da uspostavi islamski kalifat na teritoriji većeg Horasana. Pojam se odnosi na istorijsku regiju koja se proteže od istočnog Irana i Turkmenistana, do planina Kirgistana, sadržeći cijeli današnji Avganistan, većinu Uzbekistana, pa čak i neke dijelove ruskog Kavkaza. Kao što je Islamska država Iraka i Sirije (ISIS) u svom procvatu, ISIS-K teži uspostavljanju kontrole nad teritorijalno ujedinjenim entitetom, a zatim korištenju trajnog rata za proširenje svog uticaja u centralnoj Aziji i dalje.

Do 2021. godine, najveća prepreka planu ISIS-K za regionalnu dominaciju bila su SAD. Prema nekim izvještajima, američke snage i zapadno obučene afganistanske komandoske jedinice uspjele su eliminirati više od polovine 4.000-članog baze ISIS-K u sjeveroistočnom Avganistanu. Od brzopletog povlačenja SAD-a iz zemlje 2021. godine (koje je obilježila ISIS-K samoubilački napad u kojem je poginulo skoro 200 ljudi, uključujući 13 američkih vojnika), ISIS-K je proširio svoj doseg izvan svih prethodnih mjera. Grupa je od tada preuzela odgovornost za napade u Avganistanu, Pakistanu, Iranu, a sada i Rusiji, u kojima je poginulo više od 600 ljudi, a hiljade su povrijeđene.

Primarni razlog širenja terorističke aktivnosti ISIS-K-a je što SAD, koji imaju više obavještajnih podataka od bilo koga o grupi, izdaju upozorenja koja se ne uzimaju u obzir od strane glavnih ciljeva grupe, prije svega Afganistana, Irana i Rusije. Zaista, uprkos najboljim naporima Vašingtona, njegova upozorenja o nadolazećim napadima ISIS-K-a su ignorisana od strane glavnih ciljeva grupe. Nekoliko dana nakon što je napad ISIS-K-a ubio skoro 100 ljudi u Kermanu, Iran, Wall Street Journal tvrdio je da je američka vlada Teheranu pružila “privatno upozorenje” o neposrednoj terorističkoj prijetnji od strane ISIS-K-a. Ako je to tačno, onda Iranci očigledno nisu obratili pažnju na upozorenje iz Vašingtona.

Sada se čini da je Washington još jednom imao značajno obavještajno saznanje o planovima ISIS-K-a da izvede napad u Rusiji. 7. marta, američka ambasada u Rusiji upozorila je na svom veb-sajtu da “ekstremisti imaju trenutne planove da ciljaju velika okupljanja u Moskvi, uključujući koncerte”. Upozorenje nije davalo konkretne detalje. Međutim, s obzirom na to kako su američke vlasti izdale privatna upozorenja Iranu, zemlji s kojom SAD nemaju diplomatske odnose, vrlo je vjerovatno da su slične informacije pružili i Rusiji, koja barem ima američke diplomate i obavještajne službenike na svom tlu. Ipak, Rusi su ne samo ignorirali ova upozorenja, već su ih otvoreno odbacili.

Prethodni tekst

Gradsko vijeće usvojilo Odluku o načinu korištenja, održavanja i čuvanja uređenih vodotoka na području Grada Sarajeva

Sljedeći tekst

Pet mjeseci od početka rata, izraelski neuspjeh obavještajne službe izgleda još gore

Idina vrh