Kontroverzna knjiga “48 zakona moći”: Šta trebate znati

28/02/2024
1 minuta čitanja
Knjiga koja je zabranjena u Rusiji

“48 zakona moći” je djelo Roberta Greena koje istražuje temu moći i autoriteta. Knjiga se sastoji od 48 kratkih poglavlja, svako obrađuje jedan zakon koji je ključan za postizanje moći. Kroz primjere iz povijesti, filozofije i književnosti, Green ilustrira svaki zakon.

Cilj ove knjige je pomoći čitateljima da shvate psihologiju moći te da sami steknu poziciju moći. Unatoč ogromnom uspjehu i popularnosti, knjiga je i kontroverzna zbog ideja koje ističe.

Robert Greene naglašava da zakoni opisani u knjizi nisu nužno oni koje zagovara, već su plod njegovog istraživanja moći. Dok se Green osobno pridržava samo polovice tih zakona, neki od njih, poput “Potpuno uništite protivnika”, ne odražavaju njegovu privatnu etiku. Knjigu se može promatrati kao priručnik za zaštitu od negativnih utjecaja moći i manipulacije, ovisno o motivaciji čitatelja.

Iako je knjiga popularna među poslovnim liderima i političarima, bila je zabranjena u nekim zemljama zbog kontroverznih ideja koje promovira. Na primjer, u Rusiji je zabranjena zbog mogućnosti promicanja neetičkih ponašanja i narušavanja tradicionalnih vrijednosti.

Prema riječima ruskog tužitelja, knjiga “sadrži informacije koje mogu dovesti do formiranja neetičkih ponašanja, načina života, i tako dalje. Takvi sadržaji su nezakoniti u Ruskoj Federaciji”. Također, mnogi u Rusiji smatraju da su ideje koje promovira ova knjiga nespojive s ruskim tradicionalnim vrijednostima i moralima. Stoga su vlasti odlučile zabraniti knjigu kako bi zaštitile društvo od štetnih utjecaja.

Knjiga “48 zakona moći” ima korijene u staroj kineskoj knjizi o ratovanju “Umijeće ratovanja” Sun Tzua. Greene je primijenio ideje iz Sun Tzuove knjige na suvremeni poslovni i politički svijet, prilagođavajući ih za primjenu u modernim društvenim okruženjima.

Knjiga promovira niz ponašanja koja mnogi smatraju lošim i neetičnim, poput manipulacije, nepoštivanja autoriteta, zavisti i rivalstva te egoizma i nepoštivanja etičkih standarda. Međutim, važno je biti kritičan prilikom čitanja i uzeti u obzir da se neke od ideja mogu primijeniti samo u određenim situacijama.

Unatoč kontroverzama, “48 zakona moći” također promovira neke pozitivne aspekte poput postizanja ciljeva, razumijevanja ljudske prirode, upornosti i učenja iz historije. Stoga, važno je promišljeno pristupiti ovoj knjizi te uzeti u obzir njezine različite perspektive o psihologiji moći i autoriteta.

Idina vrh