Muharem Cero: Fadil Novalić i ‘šest veličanstvenih

29/12/2022
minuta čitanja

Piše: Muharem CERO


Edita Kalajdžić, Goran Ratković, Lejla Lačević-Mizdrak, Rasim Tiro, Edin Herenda i Josip Nikolić–  zapamtite ova imena, možda sudbina Dejtonske BiH u velikoj mjeri ovisi o učinkovitosti i rezultatu rada njih samih.

Devetog juna 2022. godine Vlada FBiH donijela je rješenje o imenovanju Radne grupe za ’analizu postojećih propisa i zakona na nivou FBiH kojim se uređuju različite kategorije državne i javne imovine te po potrebi izraze njihove izmjene i dopune u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH’.

Rješenje je bilo reakcija na komunike Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) održanog 7. i 8. juna 2022. godine u Sarajevu. Dio komunikea se odnosi i na potrebu hitnog rješavanja prepoznatih neustavnih i nezakonitih prometovanja državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja od 2005., a događala se u entitetu FBiH i njegovim administrativnim aranžmanima (kantonima i jedinicama lokalne samouprave opštinama i gradovima).

PIC izrijekom u komunikeu kaže: ’Upravni odbor PIC-a također poziva organe i vlasti u FBiH i njenim kantonima  da usklade relevantne zakone sa odlukama Ustavnog suda BiH o državnoj imovini. Upravni odbor PIC-a očekuje da vlasti na svim razinama u BiH potpuno provedu odluke visokog predstavnika i obustave svako daljnje nezakonito knjiženje državne imovine.’

Dugo vremena su predmetom promatranja odnosa prema državnoj imovini bile gotovo isključivo vlasti u Republici Srpskoj.

Neustavni zakoni su bili predmetom ustavnog propitivanja, pa su gotovo bez izuzetka ukidani s obrazloženjem neustavnosti i nezakonitosti donesenih. Nizale su se presude Ustavnog suda BiH na samovolju i unilateralnost donesenih zakona u NSRS. 

Izvan interesa javnosti i bez prisustva u medijskom prostoru događala se ništa manje prisutna kriminalno-koruptivna otimačina javnih dobara i imovine iz sukcesije u većem entitetu Federaciji BiH. 

Tek rijetka pisanja i medijska predočavanja ovih događanja su inicirala interes ne samo medija nego i dijela međunarodne zajednice. Cijeli epilog je dobio svoju završnicu imperativnim određenjem PIC-a, spomenutim komunikeom.

Mada je mandat Radne grupe (gore citirano) dosta konfuzan i nedovoljno izričit njega valja pojednostaviti i jednostavno prinijeti, a glasio bi – Radna grupa ima obavezu prepoznati zloupotrebe učinjene u pljački državne imovine u Federaciji BiH bez obzira na kojem su se administrativnom nivou događale, a pravne akte, zakone i odluke kojima je pljačka omogućena prepoznati odmah i staviti van snage, proglasiti ništavnim, a opljačkanu državnu imovinu vratiti u pređašnje stanje. 

Za obavezu i mogućnost poduzimanja ovakvih radnji u samom Zakonu o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom postoji nedvojbeno uporište, pogotovo ako se uzmu izmjene i dopune visokog predstavnika na samu sadržinu zakona donesene 12. aprila 2022. godine.   Schmidtove izmjene i dopune na Član 2., stav 1 Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom mijenjaju se i glase: ’Bez obzira na odredbe bilo kog drugog zakona ili propisa, državnom imovinom može raspolagati isključivo država BiH, kao titular ove imovine u skladu s odredbama ovoga zakona’.

Godinama su svi nivoi vlasti države BiH zanemarivali obavezu primjene Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom, mada su ga zakonodavne vlasti svih nivoa u neizmijenjenom tekstu usvojile.

Svi nivoi vlasti su zanemarujući obavezu postupanja po vlastitom zakonu dozvoljavali i omogućavali bjesomučno otuđivanje državne imovine, prenošenje vlasništva raznim koruptivno-kriminalnim kanalima bogatili sebe i svoje klijentelističko-tajkunske strukture te politikom svršenog čina sudjelovali u tihoj desubjektivizaciji bosanske državnosti i omogućavali izvjesnost antibosanskog projekta po modelu ‘bezratne disolucije’.

Milorad bi rekao ’rata biti neće, a ona će nestati’.

Birokratsko pravilo kaže kada hoćeš nešto da se ne dogodi onda napravi komisiju. Hoće li i Radna grupa doživjeti učinke ovog birokratskog naravoučenja.

Nadati se NE? No, iskustvo drugačije govori!

PS. 

Dok čekamo prve rezultate Radne grupe (koji već dobrano kasne), predsjednicu Kalajdžić molimo učinite svoj rad transparentnim za javnost, na to ste obavezni. Javnost, a nadamo se i Vlada FBiH to očekuju od vas?

Prethodni tekst

Međustranački sukob SNSD-a u Srebrenici: Prvi čovjek stranke u općini žestoko napao načelnika

Sljedeći tekst

Iz OHR-a upozoravaju: Državnom imovinom raspolaže samo BiH, svako drugačije raspolaganje smatrat će se ništavnim

Idina vrh