Foto WSJ

Zašto kineske kompanije osnivaju privatne vojske

24/02/2024
1 minuta čitanja

Kina izgleda kao da se vraća starim navikama. Njene kompanije navodno osnivaju dobrovoljačke vojske, nešto što je bilo češće 1970-ih godina. Nekoliko državnih preduzeća zemlje i jedna privatna firma osnovali su unutrašnje borilačke snage tokom protekle godine.

Takve privatne vojne jedinice bila su ostavština ere Mao Ce Tunga, prema izvještaju Financial Timesa (FT). Ali zašto su se vratile? Pogledajmo.

Privatne vojske u Kini poznate su pod nazivom Narodne oružane snage (PAF). Sastoje se od civila koji nastavljaju sa svojim redovnim poslovima i djeluju kao rezervne snage kineske vojske, najveće na svijetu.

Očekuje se da će Narodne oružane snage biti dostupne za misije poput podrške tokom rata, operacija tokom nacionalnih katastrofa i pomoći u održavanju društvenog reda, prema izvještaju CNN-a. Drugi izvještaj FT-a navodi da ove privatne vojske obavljaju aktivnosti građanske odbrane i doprinose regrutaciji, promociji i obuci vojske.

Ove vojne formacije mogu biti pokušaj ponovnog uspostavljanja prošlosti Kine ili odgovor na savremene izazove i prijetnje. Kineske kompanije, suočene sa složenim geopolitičkim situacijama i potrebom za zaštitom interesa, mogu smatrati osnivanje privatnih vojnih snaga korisnim i neophodnim. Međutim, ova pojava može izazvati zabrinutost kod drugih zemalja i analitičara zbog mogućih implikacija na regionalnu i globalnu sigurnost.

Idina vrh