sport ba/n1

Bosna i Hercegovina otvorila kvalifikacije za Eurobasket pobjedom na Kipru

24/02/2024
1 minuta čitanja

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine uspješno je započela kvalifikacije za Eurobasket 2025, ostvarivši uvjerljivu pobjedu nad domaćinom Kiprom rezultatom 66:99.

Kiparski košarkaši impresivno su otvorili utakmicu protiv Bosne i Hercegovine serijom od 11 uzastopnih poena u prvoj četvrtini. Ekipa Christoforosa Livadiotisa pogodila je sedam trica u prvoj dionici, no Zmajevi su uspjeli do kraja četvrtine preokrenuti rezultat i stići do vodstva od 27:28.

U nastavku susreta, Bosna i Hercegovina zaigrala je puno koncentriranije te je prvi put na utakmici stigla do dvocifrenog vodstva u 16. minuti, kada je rezultat bio 33:43. Domaćoj selekciji je šut s distance značajno opao, što je omogućilo bh. timu da ode na odmor s zasluženim vodstvom od +13 (38:51).

Košarkaši BiH nastavili su dominirati terenom i u trećoj četvrtini, gdje su stigli do prednosti od čak +20 poena prednosti pred kraj trećeg perioda. U posljednju četvrtinu ušli su s uvjerljivom prednošću od 21 poena razlike (56:77).

Naši košarkaši su povećali prednost do kraja susreta, što je rezultiralo visokom i ubjedljivom pobjedom. Džanan Musa predvodio je našu selekciju s 26 poena, 3 skoka i 8 asistencija. Osim njega, raspoloženi su bili Kenan Kamenjaš s double-double učinkom od 13 ubačaja i 10 skokova, te Ajdin Penava s 15 poena. Aleksandar Lazić pridonio je s 10 poena i 6 skokova, dok je peti dvocifreni igrač u bh. timu, Amar Alibegović, postigao 12 koševa.

S druge strane, Darral Willis u redovima Kipra ostvario je double-double s 22 poena i 13 skokova, dok je Filippos Tigkas dodao 19 koševa.

Ova pobjeda donosi dodatno ohrabrenje za bh. tim u nastavku kvalifikacija, dok se slavlje nastavlja među navijačima koji su bili inspirirani snažnom igrom svoje reprezentacije.

Prethodni tekst

OVO ĆE ODUŠEVITI SVAKOG BH NAVIJAČA: Nekoliko košarkaša uz velike emocije pjevalo ‘Jedna si jedina‘