intel/news

Izvori tvrde da Sjedinjene Američke Države dosljedno potcjenjuju kubansku obavještajnu službu.

28/03/2024
1 minuta čitanja

AGENTI KUBANSKE vlade “prodrli su u gotovo svaki segment nacionalne sigurnosne strukture Sjedinjenih Američkih Država”, omogućavajući Havani da dijeli operativne obavještajne podatke s Rusijom i Kinom, prema novom izvještaju. Pozivajući se na bivše službenike obavještajne zajednice Sjedinjenih Država i Kube, The Wall Street Journal je u subotu objavio da protuobavještajni napori Washingtona ne mogu parirati Kubi i njezinoj obavještajnoj službi, Dirección de Inteligencia (DI). DI je “najbolja prokleta obavještajna služba na svijetu” za uzgoj agenata, prema Brianu Latellu, bivšem analitičaru CIA-e koji je služio kao Nacionalni obavještajni službenik za Latinsku Ameriku američke obavještajne zajednice. Latell je rekao The Wall Street Journalu da Dirección de Inteligencia nosi pečat samog Fidela Castra, koji je osobno pokazivao interes za vođenje službe za vrijeme svoje vladavine.

Među prednostima kubanske obavještajne službe je njena sposobnost regrutiranja Amerikanaca motiviranih ideološkim razlozima, a ne financijskim dobitkom. Kubanci su povijesno prilazili Amerikancima u mladoj dobi, obično na sveučilištima u Sjedinjenim Američkim Državama ili drugim zemljama u Americi. Te odnose njeguju strateškim strpljenjem koje se isplati mnogo godina – čak i desetljećima – kasnije. Rekruitiranjem ideoloških simpatizera, Kubanci rijetko moraju platiti svojim agentima velike iznose novca, kao što sugeriraju slučajevi analitičarke Agencije za obrambenu obavještajnu službu Ane Belén Montes i diplomata State Departmenta Manuela Roche. Mnogi kubanski agenti stupaju u vojnu službu u Sjedinjenim Državama, što znači da stječu tajne ili vrhunske tajne ovlasti. Drugi su upućeni da prodru u antikomunističke grupe kubanskih Amerikanaca na jugu Floride, prema The Wall Street Journalu.

Strategija američke protuobavještajne službe prioritetizira Rusiju i Kinu, što znači da se kubanske obavještajne operacije tretiraju kao “naknadna pamet”, tvrdi novinski članak. Federalni istražni biro (FBI), glavna američka protuobavještajna agencija, posvećuje relativno malo resursa istraživanju kubanske obavještajne službe. Njegovi napori su kronično “nemoćni” u odnosu na Havanu, prema bivšim protuobavještajnim službenicima koji su razgovarali s The Wall Street Journalom. Novinski članak napominje da FBI često ima saznanja o nekoliko desetaka slučajeva “stvarnih ili potencijalnih” kubanskih agenata koji djeluju u SAD-u. Međutim, redovito mu nedostaje potrebnih resursa za njihovo istraživanje.

Idina vrh