Šta znamo o grupi ISIL-K – upostavljanje vjerskog poredka na zemlji

23/03/2024
1 minuta čitanja

ISIS-K, or Islamska Država Horasan (ISIS-K), nazvan po starom nazivu za regiju koja je uključivala dijelove Irana, Turkmenistana i Avganistana, pojavio se na istoku Avganistana krajem 2014. godine i brzo je stekao reputaciju ekstremne brutalnosti. Jedna od najaktivnijih regionalnih podružnica militantne grupe Islamska Država, ISIS-K je vidio pad članstva od vrhunca oko 2018. godine, jer su Taliban i američke snage nanijele teške gubitke.

Međutim, Sjedinjene Američke Države smatraju ovu grupu i dalje prijetnjom. General Michael Kurilla, zapovjednik Središnjeg zapovjedništva SAD-a, rekao je Kongresu prošlog ožujka da ISIS-K brzo razvija sposobnost provođenja “vanjskih operacija” u Europi i Aziji. Predvidio je da će moći napasti interese SAD-a i Zapada izvan Avganistana “u roku od šest mjeseci i s malo ili nimalo upozorenja”. Napadi unutar samih SAD-a manje su vjerojatni, rekao je.

Sjedinjene Američke Države su rekle da je njihova sposobnost prikupljanja obavještajnih podataka protiv ekstremističkih grupa u Avganistanu, poput ISIS-K, smanjena od povlačenja američkih trupa iz zemlje 2021. godine. Američka vojska je rekla da može vidjeti “općenite konture” nadolazećeg napada, ali nema specifične detalje kao što je imala ranije.

ISIL korjene vuče iz 2001. godine kada se grupa nazivala Tavil al Jihad, što znači Monoteizam i Džihad. Većini današnjih boraca Islamske države očevi su sudjelovali u borbama diljem Afganistana, pomagajući Talibane i Al Quaidu.

“Kalifat ili hilafet je islamski oblik vlasti koji predstavlja političko jedinstvo i vodstvo islamskog svijeta. Šef države ima titulu utemeljenu na ideji nasljednika poslanika Muhammeda, političkog autoriteta, kojeg prema sunnijama bira narod, a prema šijitima to je imam izabran od strane Poslanikove porodice.”, stoji u Wikipediji. Što se ISIL-a tiče, “Islamsku državu Irak” prvi su puta proglasili 2006. godine.

Kalifom se prozvao tadašnji vođa grupe Abu Omar al Baghdadi, tvrdeći kako korjene vuče do Poslanikove porodice. Kao i svaka druga teroristička organizacija, tako i ISIL ima svoju “operativnu” knjigu. Primjera radi, iako se po metodama znatno razlikuju i nisu za usporedbu, IRA je imala “Zelenu knjigu”, u kojoj su detaljno bile opisivane metode tada novog oblika ratovanja, terorizma. Kod ISIL-a priča je ista. Knjiga “Upravljanje okrutnošću” objavljena je 2004. godine. Napisao ju je islamski strateg Abu Bakr Naji. Objavljena je na internetu i inicijalno je služila kao priručnik džihadistima Al-Kaide. U njoj je detaljno opisana svrha i način upotrebe ekstremnog nasilja.

Idina vrh