Željezničar ostao bez pobjede na posljednjem oproštaju od Ivice Osima

16/05/2022
minuta čitanja

Nogometaši Željezničara remizirali su protiv bijeljinskog Radnika rezultatom 1:1 u 31. kolu Premijer lige Bosne i Hercegovine, a čitava utakmica odigrana je u čast legendarnog Ivice Osima.FK Željezničar i njegovi najvjerniji navijači priredili su pravi spektakl za Ivicu Osima, najveću klupsku legendu koja nas je u 81. godini napustila 1. maja.

Prije utakmice navijači su se upisali u knjigu žalosti, a na stadionu Grbavica okačena je tabla s natpisom “Ulica Ivice Osima”.

Igrači oba kluba na teren su izašli u majicama s likom Ivice Osima, dok je stadion nadlijetao avion s transparentom “Legende žive u srcu” tokom cijele utakmice. Sve je začinila spektakularna koreografija u čast slavnog stručnjaka koja je bila kreirana na sve četiri tribine stadiona Grbavica.

U takvoj atmosferi Željezničar je odlično počeo meč. Igrao se 11. minut kada Luka Malić odlično centrira s lijeve strane, a Sedad Subašić se još bolje snalazi i glavom pogađa za 1:0. Nakon što je postigao gol, mladi ofanzivac Željezničara je podigao dres s brojem osam i natpisom Osim.

Uslijedila je odlična igra domaćina. Veliku šansu imao je u 26. minuti mladi Benjamin Šehić, ali je njegov udarac od bloka prošao tik pored stative gola Radnika.

U 38. minuti prelijep solo-prodor napravio je Armin Hodžić, ali je njegov udarac izblokiran. Uslijedio je korner nakon kojeg Amar Drina šutira, a s gol linije jedan igrač Radnika otklanja opasnost.

Do odlaska na odmor još dva velika zicera imao je Armin Hodžić. Njegov prezimenjak Samed Hodžić na golu Radnika oba puta bio je uspješniji i na odmor se otišlo rezultatom 1:0.

Drugo poluvrijeme otvoreno je na identičan način, a to su velike šanse za Željezničar. U 47. minuti na asistenciju Subašića zamalo je pogodio Hodžić, ali njegov udarac glavom otišao pored stative.

Uslijedio je nešto mirniji dio igre, ali su Plavi kontrolisali dešavanja na terenu.

Najbolju priliku da ovjeri pobjedu imao je rezervista Aleksandar Vučenović. Izašao je sam pred Hodžića, imao je sve vrijeme svijeta da se namjesti, ali je šutirao u golmana Radnika.

Uslijedila je kazna u 80. minuti. Bivši nogometaš Sarajeva Haris Handžić sjajno se namjestio na lijevu nogu i pogodio za poravnanje.

Nakon tog gola Manijaci su zapalili baklje u čast Ivice Osima. Simbolično, odabrali su 80. minutu zbog godina koje je Osim imao u trenucima smrti.

U posljednjim trenucima vidjeli smo dramatičnu situaciju. Mladi Beća je išao sam pred gol Radnika, ali ga je s leđa povukao Batar i tako spriječio da pogodi za pobjedu. Dobio je direktan crveni karton, a sudija je dosudio slobodan udarac iako je bilo na ivici penala.

Udarac Samira Bekrića iz slobodnjaka ponovo je odbranio heroj Radnika Samed Hodžić i to je bila posljednja prilika na utakmici.

Ostalo je 1:1 tako da je Željezničar na tragičan način ostao bez pobjede iako je imao ogroman broj prilika da je ovjeri. Željezničar ostaje na šestom mjestu sa 40 bodova, dok je posljednji Radnik i zvanično ispao iz lige.