Izvor: Christianity.com

Danas kršćani zapada obilježavaju Veliki petak

29/03/2024
minuta čitanja

Na Veliki petak, petak prije Uskrsa, kršćani obilježavaju Isusovu smrt na križu i Njegovu žrtvu na Kalvariji. Ovaj kršćanski praznik također je poznat kao Sveti petak, Veliki petak, Veliki i Sveti petak ili na Dobri petak.

Za kršćane, Veliki petak je važan dan u godini jer slavi ono šta vjeruju da je najvažniji vikend u istoriji svijeta. Otkako je Isus umro i uskrsnuo, kršćani propovijedaju da je križ i uskrsnuće Isusa odlučujući preokret za cijelo stvaranje. Pavao je smatrao “prvotno važnim” da je Isus umro za naše grijehe, bio pokopan i uskrsnuo treći dan, prema onome što je Bog obećao u Svetom Pismu (1. Korinćanima 15:3).

Na Veliki petak prisjećamo se dana kada je Isus dobrovoljno pretrpio i umro na križu kao konačnu žrtvu za naše grijehe. Uskrsnuće slijedi, slavno obilježavajući dan kada je Isus uskrsnuo od mrtvih, navješćujući Njegovu pobjedu nad grijehom i smrću i upućujući na buduće uskrsnuće za sve koji su s Njim povezani vjerom.

No, zašto nazivamo petak Svete sedmice “dobrim”?

Ipak, zašto nazvati dan Isusove smrti “Veliki petak” umjesto “Loš petak” ili nešto slično? Neke kršćanske tradicije pristupaju na taj način: na primjer, na njemačkom jeziku, taj dan se naziva Karfreitag, ili “Bolni petak”. Na engleskom, porijeklo izraza “Dobri” je predmet rasprave: neki vjeruju da je razvio iz starijeg imena “Božji petak”. Bez obzira na porijeklo, naziv Veliki petak je u potpunosti prikladan jer patnja i smrt Isusa, koliko god bila strašna, označila je dramatičan vrhunac Božjeg plana da spasi svoj narod od njihovih grijeha.

Na isti način, Veliki petak je “dobar” jer koliko god strašan taj dan bio, morao se dogoditi da bismo primili radost Uskrsa. Božja srdžba protiv grijeha morala se izliti na Isusa, savršenu žrtvenu zamjenu, kako bi oproštenje i spasenje bili izliveni narodima. Bez tog strašnog dana patnje, žalosti i krvi na križu, Bog ne bi mogao biti “pravedan i pravednik” onima koji se uzdaju u Isusa (Rimljanima 3:26). Paradoksalno, dan koji je izgledao kao najveći trijumf zla zapravo je bio smrtni udarac u Božjem slavnom dobrom planu da otkupi svijet iz ropstva.

Križ je mjesto gdje vidimo susret velike patnje i Božjeg oprosta. Psalam 85:10 pjeva o danu kada će “pravda i mir” “poljubiti jedno drugo”. Križ Isusa je mjesto gdje se to dogodilo, gdje su Božji zahtjevi, Njegova pravednost, sukladili s Njegovim milosrđem. Mi primamo božansko oproštenje, milosrđe i mir jer je Isus voljno preuzeo našu božansku kaznu, rezultirajući Božjom pravednošću protiv grijeha. “Za radost postavljenu pred njim” (Hebrejima 12:2). Isus je podnio križ na Veliki petak, znajući da vodi do Njegovog uskrsnuća, našeg spasenja i početka Božjeg vladanja pravednošću i mirom.

Veliki petak označio je dan kada su se srdžba i milost srele na križu. Zato je Veliki petak tako mračan, a tako dobar.

Idina vrh