Njemačka uhapsila šestog navodnog špijuna u manje od mjesec dana.

30/04/2024
1 minuta čitanja

VLASTI U NJEMAČKOJ SU uhapsile šestu osobu u manje od mjesec dana, u vezi s tri odvojena slučaja špijunaže koju su organizirale ruske ili kineske obavještajne službe. Prošlog utorka, policija u istočnonjemačkom gradu Dresdenu uhapsila je asistenta vodećeg političara stranke krajnje desnice Alternative für Deutschland (AfD). Asistent, koji je dvojni njemačko-kineski državljanin, optužen je za špijuniranje za kineske obavještajne službe, dok se istražuje i političar skrajnute desnice koji ga je zaposlio, prema izvještajima.

Njemački medijski izvještaji identificirali su navodnog špijuna kao Jian Guo, 43-godišnjaka koji živi u Dresdenu sa suprugom i djecom. Guo je navodno ušao u Njemačku kao student i ostao tamo nakon završetka studija, te postao prirodni njemački državljanin. 2019. godine pridružio se osoblju ureda Maxmiliama Kraha, visokog političara AfD-a, koji je nedavno izabran u Europski parlament.

Prema njemačkom tužiteljstvu, Guo je počeo raditi za kineske obavještajne službe prije nego što se pridružio Krahovom uredu kao asistent. Barem neke od njegovih navodnih aktivnosti špijunaže uključivale su predstavljanje kao kritičar kineske vlade i pridruživanje skupinama kineskih iseljenika u Njemačkoj. Zatim bi pružao informacije o aktivnostima ovih grupa kineskim obavještajnim službama, prema njegovoj optužnici. Potonje je opisalo Guovu obavještajnu djelatnost kao “posebno težak slučaj” špijunaže.

U međuvremenu, njemačke vlasti također navodno istražuju samog Kraha zbog plaćanja koje je navodno primio od prokineskih i proruskih pojedinaca ili grupa. U izjavi izdanoj krajem prošlog tjedna, političar AfD-a je rekao da je informiran o Guovom hapšenju iz medijskih izvještaja i da nema informacija o tom slučaju. Nakon Krahove izjave, AfD je opisao Guovo hapšenje kao “izuzetno uznemirujuće” i dodao da će stranačke vlasti učiniti “sve što je moguće kako bi pomogle istrazi”.

Samo tokom mjeseca aprila, Njemačka je uhapsila nimalo manje od šest osoba u nizu navodno nepovezanih slučajeva špijunaže, povezanih s Rusijom ili Kinom. Dvije od ovih osoba su njemački građani rusko porijekla, koji su navodno pomagali ruskoj obavještajnoj službi u planiranju sabotaža protiv vojnih instalacija smještenih na njemačkom tlu. Tri druga njemačka građanina navodno su planirala dostaviti dizajne naprednih avionskih motora kineskim obavještajnim službenicima.

Idina vrh